Καταιγιστική η ομάδα μας το πρωινό της Κυριακής στην Σοχώρα φιλοδώρησε με 9 τέρματα τον Απόλλωνα πανηγυρίζοντας την 6η νίκη της σε 7 παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας Ρεθύμνου.

Η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη μεταξύ των δύο ομάδων, αν και οι ομάδες αγωνίστηκε με σύνθεση ανάγκης και πάρα πολλές απουσίες και τρεις τερματοφύλακες… να αγωνίζονται με φανέλα ποδοσφαιριστή… Μάλιστα ένας εξ’ αυτών, ο 17χρονος Αργύρης Προβιάς έσπασε το ρόδι και χρίστηκε σκόρερ στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης διαμορφώνοντας το τελικό 0-9. Βέβαια, ο απόλυτος πρωταγωνιστής της ομάδας μας ήταν ο 18χρονος Ραφαήλ Αποστολάκης ο οποίος σκόραρε 6 φορές, σημειώνοντας δίχως άλλο την κορυφή επίδοση στην μικρή… καριέρα του, ενώ είχε και μία ασίστ. Τα άλλα δύο γκολ σημείωσε ο Αντώνης Λαδιανός, που είχε και δύο ασίστ, ενώ άλλες δύο ασίστ είχε ο Ίβο Τσακάλη.

Η ομάδα μας πέρα από τα 9 γκολ, είχε και τρία δοκάρια με τους Αποστολάκη (3’), Καλτσουνίδη (9’) και Τσακάλη (41’), ενώ δοκάρι είχε και ο Απόλλωνας στο 83’ με την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Παναγιωτόπουλου.

Φάσεις και Γκολ

3’ κοντινό σουτ του Ρ. Αποστολάκη η μπάλα θα σταματήσει στο κάθετο δοκάρι.

8’ καλό σουτ του Λαδιανού θα διώξει σε κόρνερ ο Τολίκας.

9’ ο Καλτσουνίδης εκτελεί κόρνερ, με τον Τολίκα με την βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού του να μπλοκάρει την μπάλα.

12’ σέντρα του Δ.Ε. Μανωλακάκη, το σουτ του Ρ. Αποστολάκη θα φύγει λίγο άουτ.

13’ νέο σουτ του Λαδιανού θα μπλοκάρει ο Τολίκας.

16’ ο Λαδιανός τροφοδοτεί τον Αποστολάκη, ο οποίος αφού απέφυγε ένα αντίπαλο μέσα στην περιοχή με σουτ θα ανοίξει το σκορ, 0-1.

17’ σέντρα του Λαδιανού, ο Ρ. Αποστολάκης με υποδειγματικό πλασέ θα γράψει το 0-2.

20’ ο Αποστολάκης με τακουνάκι θα στρώσει την μπάλα στον Καραμπατζάκη, το κοντινό σουτ του οποίου θα διώξει εντυπωσιακά ο Τολίκας.

21’ ο Τσακάλη με κάθετη πάσα θα βγάλει σε θέση βολής τον Αποστολάκη, ο οποίος με σουτ θα φτάσει στο χατ τρικ σημειώνοντας το 0-3.
28’ σέντρα του Γεωργιουδάκη και ο Αποστολάκης με κεφαλιά θα φτάσει στο προσωπικό… αλλά και το ομαδικό «καρέ», 0-4.

41’ κεραυνός του Τσακάλη έξω από την περιοχή, η μπάλα θα τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι.

43’ διαγώνιο σουτ του Ι. Χαραλαμπάκη, η μπάλα θα περάσει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Τολίκα.

45’ ο Τσακάλη με κάθετη πάσα θα βγάλει τετ α τετ τον Λαδιανό και αυτός με ψύχραιμο πλασέ θα πετύχει το 0-5.

47’ όμορφη ατομική ενέργεια και σουτ του Ρ. Αποστολάκη θα γράψει το 0-6.

50’ σέντρα του Γεωργιουδάκη, το σουτ του Αποστολάκη θα μπλοκάρει ο Τολίκας.

56’ ο Καλτσουνίδης με κάθετη πάσα θα βγάλει τετ α τετ τον Αποστολάκη, ο οποίος προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Τολίκα, ο οποίος σε ετοιμότητα μπλόκαρε την μπάλα.

58’ καλό σουτ του Γεωργιουδάκη η μπάλα θα φύγει ελάχιστα άουτ.

62’ ο Αποστολάκης με κάθετη πάσα θα βγάλει τετ α τετ τον Λαδιανό, ο οποίος με πλασέ θα πετύχει το 0-7.

78’ ο Αποστολάκης θα εκμεταλλευτεί αδράνεια στην άμυνα του Απόλλωνα και με σουτ θα σημειώσει το έκτο προσωπικό του τέρμα και το 0-8 για την ομάδα μας.

80’ ο Μιχελουδάκης θα μπει στην μεγάλη περιοχή, αλλά το πλασέ του θα διώξει ο Τολίκας, αλλά ο Αργύρης Προβιάς θα κερδίσει το ριμπάουντ και με εξαιρετικό πλασέ θα διαμορφώσει το τελικό 0-9.

83’ εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Παναγιωτόπουλου, η μπάλα θα τραντάξει την δεξιά συμβολή των δοκαριών του Τσιλιμπάρη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ν. Σαρής, Μ. Κοντογιάννης, Μαδάι.

ΤΑ ΓΚΟΛ: 16’ (Σ), 17’ (Σ), 21’ (Σ), 28’ (Κ), 47’ (Σ), 78’ (Σ) Ρ. Αποστολάκης, 45’ (Σ), 62’ (Σ) Α. Λαδιανός, 80’ (Σ) Αργ. Προβιάς.

ΑΣΙΣΤ: 16’, 17’ Λαδιανός, 21’, 45’ Τσακάλη, 28’ Γεωργιουδάκης, 62’ Αποστολάκης

ΔΟΚΑΡΙΑ: 83’ Παναγιωτόπουλος – 3’ Ρ. Αποστολάκης, 9’ Καλτσουνίδης, 41’ Τσακάλη.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βαγγέλης Καλημεράκης): Τολίκας, Φραγκάκης, Μουτσάι (63’ Σεγγούνης), Εμ. Δαφνομήλης, Εμ. Φωτίου (34’ Λαγός), Μοτάκης (18’ Γιαλυτάκης), Μαθιουδάκης, Η. Μαριόλος, Παναγιωτόπουλος, Ελ. Χόμπης.

Ε.Α.Π. (Κώστας Πολύχρονος): Τσιλιμπάρης, Ρ. Αποστολάκης, Γεωργιουδάκης, Α. Κωστόπουλος (66’ Σπ. Χαραλαμπάκης), Καλτσουνίδης, Δ.Ε. Μανωλακάκης (70’ Αργ. Προβιάς), Α. Λαδιανός, Τσακάλη (46’ Μιχελουδάκης), Κ. Παυλάκης, Γ. Καραμπατζάκης.

Προηγούμενο άρθροΚαλή εμφάνιση και 6η νίκη… θέλει την Κυριακή (10.30) η Ε.Α.Π. με Απόλλωνα
Επόμενο άρθροΠανέτοιμη για το σημερινό ντέρμπι με την Ασή Γωνιά η Ε.Α.Π.