Την δέκατη νίκη της πανηγύρισε το Σάββατο (10/2) η ομάδα μας επικρατώντας με 6-0 του Απόλλωνα σε παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Ατσιποπούλου.

Η ομάδα μας ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασε δίκαια στην επικράτηση απέναντι στην φιλότιμη και εμφανώς βελτιωμένη ομάδα του Απόλλωνα, η οποία μάλιστα έχασε μοναδικό τετ α τετ στο 22’ αλλά ο Τσιλιμπάρης με εξαιρετική επέμβαση απέκρουσε το πλασέ του Λαμπρονίκου. Την ομάδα μας κόουτσαρε στο σημερινό παιχνίδι ο πρόεδρος Δημήτρης Δομαζάκης, λόγω ανειλημμένης υποχρέωσης του τεχνικού μας Κώστα Πολύχρονου, ο οποίος βρίσκεται εκτός Κρήτης.

Η Ε.Α.Π. προηγήθηκε με 2-0 στο α’ ημίχρονο χάρη σε δυο κεφαλιές των Σαμιώτη (16’) και Εμ. Παυλάκη (34’) από ισάριθμες εκτελέσει κόρνερ των Τσέλακ και Καλτσουνίδη αντίστοιχα. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, δύο γρήγορα γκολ ένα από τον Αντώνη Λαδιανό και αυτόγκολ του Ψαθά έγινε το 4-0 και το ματς έσβησε. Στο φινάλε του παιχνιδιού ήρθαν άλλα δύο τέρματα, αρχικά στο 86’ ο Αντώνης Λαδιανός έγινε δημιουργός σερβίροντας στον 16χρονο αδερφό του Βαγγέλη που με το παρθενικό γκολ με την ομάδα μας πέτυχε το 5-0 και στο 88’ ο αρχηγός με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Φάσεις και Γκολ

10’ κόρνερ του Καλτσουνίδη, κεφαλιά του Εμ. Παυλάκη η μπάλα θα φύγει άουτ.

13’ καλό σουτ του Καζαμία, η μπάλα θα κοντρ’άρει και θα φύγει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Χριστοδουλάκη, κόρνερ.

16’ κόρνερ του Τσέλακ, ο Σαμιώτης στην καρδιά της άμυνας με κεφαλιά θα ανοίξει το σκορ, 1-0.

21’ Δαμανάκης και Λαδιανός, αλλάξαν την μπάλα, αλλά το σουτ του πρώτου βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

22’ ο Λαμπρονίκος θα βρεθεί σε θέση τετ α τετ, αλλά το πλασέ του θα διώξει εντυπωσιακά ο Τσιλιμπάρης.

25’ σουτ του Καζαμία η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ.

34’ ο Καλτσουνίδης εκτελεί κόρνερ και ο Εμ. Παυλάκης με κεφαλιά γράφει το 2-0.

41’ νέα καλή εκτέλεση κόρνερ του Τσέλακ, η κεφαλιά του Σαμιώτη θα φύγει ελάχιστα άουτ.

42’ μακρινό σουτ του Εμ. Παυλάκη, η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ.

45’ ο Σαρινάκης από πλάγια θέση θα πλασάρει με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι του Χριστοδουλάκη και θα φύγει άουτ.

47’ ο Δαμανάκης με κάθετη πάσα βγάζει τετ α τετ τον Λαδιανό, ο οποίος πλασάρει εύστοχα τον Χριστοδουλάκη για το 3-0.

54’ σουτ του Καζαμία θα μπλοκάρει ο Χριστοδουλάκης.

59’ γύρισμα του Παυλάκη, ο Ψαθάς στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του για το 4-0.

86’ ο Α. Λαδιανός κόβει στον αδερφό του Βαγγέλη και ο νεαρός προ κενής εστίας δεν είχε πρόβλημα να γράψει το 5-0.

88’ ο Εμ. Δαμανάκης με ωραία κάθετη τροφοδοτεί τον Α. Λαδιανό και αυτός με πλασέ διαμορφώνει το τελικό 6-0.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κελεσίδης, Κατσιμάρη, Αργυράκος.

ΤΑ ΓΚΟΛ: 16’ (Κ) Σαμιώτης, 34’ (Κ) Εμ. Παυλάκης, 47’ (Σ), 88’ (Σ) Λαδιανός, 59’ αυτογκόλ Ψαθάς, 86’ (Σ) Ευαγ. Λαδιανός.

ΑΣΙΣΤ: 16’ Τσέλακ, 34’ Καλτσουνίδης, 47’, 88’ Εμ. Δαμανάκης, 86’ Α. Λαδιανός.

ΔΟΚΑΡΙ: 45’ Σαρινάκης.

Ε.Α.Π. (Δημήτρης Δομαζάκης): Τσλιμπάρης, Σαρινάκης (77’ Ευαγ. Λαδιανός), Σαμιώτης (77’ Σταυριδάκης), Καρδαράς, Εμ. Παυλάκης, Ι. Χαραλαμπάκης (77’ Σωπασουδάκης), Τσέλακ (62’ Τσακάλη), Καζαμίας, Καλτσουνίδης (62’ Κ. Παυλάκης), Εμ. Δαμανάκης, Α. Λαδιανός.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Κώστας Κλαψινός): Χριστοδουλάκης, Δ. Φραγκάκης, Μαθιουδάκης, Ενάν Μουτσάι, Ψαθάς, Ερ. Μουτσάι (30’ λ.τ. Γυαλιτάκης), Κατσαμάς (84’ Περράκης), Λαμπρονίκος, Μαρινάκης (77’ Γράντζας), Χριστόπουλος, Γιγουρτζής.

Προηγούμενο άρθροΠρωινό Σαββάτου… γεμάτο μπάλα για την Ακαδημία μας!
Επόμενο άρθροΗ Ε.Α.Π. συμμετέχει στο τουρνουά μνήμης Γ.Χ. Κτιστάκη του ΟΦ Αρμένων