Την πρώτη εντός έδρας απώλεια είχε η ομάδα μας στο παρθενικό παιχνίδι της στο 2024 αφού αναδείχθηκε ισόπαλη με το αγγλικό… 3-3 με το Σπήλι για την 9η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας που επανάρχισε το Σάββατο.

Η ομάδα μας διατήρησε το αήττητο, παρέμεινε στην κορυφή, αλλά προδόθηκε από την αμυντική της αδράνεια σε αρκετές φάσεις στο ντέρμπι με την ομάδα του Σπηλίου, την οποία  η ομάδα μας κράτησε στο +5. Ακόμη και με την μέτρια εμφάνιση που είχε η ομάδα μας θα μπορούσε να είχε αποφύγει την απώλεια βαθμών, αλλά η έλλειψη συγκέντρωσης θα μπορούσαν να της στοιχίσουν ακόμη και την ήττα αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο δοκάρια. Δοκάρι είχε και η ομάδα μας  με τον Καλυβιανάκη, που πέτυχε δύο γκολ, αλλά στα τελευταία λεπτά αστόχησε σε δύο ανεπανάληπτες ευκαιρίες. Ντεμπούτο με την ομάδα μας έκαναν τα νέα αποκτήματα Μανώλης Δαμανάκης (σκόραρε και είχε και μία ασίστ) και Νίκος Κυμιωνής.

Φάσεις και Γκολ

9’ ο Δαμανάκης με κάθετη θα βγάλει τετ α τετ τον Καλυβιανάκη, το πλασέ του οποίου θα φύγει άουτ.

24’ σέντρα Λαδιανού, η κεφαλιά του Καλυβιανάκη έφυγε άουτ.

26’ ατομική ενέργεια και σουτ του Καζαμία θα μπλοκάρει ο Τσιρίτας.

28’ αντεπίθεση του Σπηλίου, ο Κ. Βαβουράκης θα ανατραπεί από τον Τσιλιμπάρη και ο κ. Ταμπουρατζής δίνει αμέσως το πέναλτι.

30’ την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Γεωργακάκης και ανοίγει το σκορ, 0-1.

38’ σέντρα του Καζαμία, στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά ο Εμ. Δαμανάκης ισοφαρίζει σε 1-1.

42’ σέντρα του Σαρινάκη, με κεφαλιά ο Καλυβιανάκης θα πετύχει το 2-1.

45’+3’ ο Γεωργακάκης εκτελεί φάουλ και ο Σπυρλιδάκης με κεφαλιά θα ισοφαρίσει σε 2-2.

50’ ο Εμ. Δαμανάκης με το στήθος στον Καλβιανάκη, ο οποίος με ξαφνικό σουτ αιφνιδιάζει τον Τσιρίτα και γράφει το 3-2.

58’ ο Σακελλαρίδης στρώνει στον Βασιλάκη, σουτ στο οριζόντιο δοκάρι, η άμυνα αδρανεί και ο Βασιλάκης με νέο σουτ ισοφαρίζει σε 3-3.

61’ αντεπίθεση του Σπηλίου ο Σακελλαρίδης σπάει την μπάλα στον Στ. Παπαδάκη, ο κεραυνός του οποίου τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

65’ σουτ του Λαδιανού έξω από την περιοχή η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ.

73’ σέντρα του Μανωλακάκη, ο Λαδιανός από ευνοϊκή θέση θα πλασάρει άουτ.

74’ γέμισμα του Εμ. Παυλάκη, η μπάλα καταλήγει στον Καλυβιαννάκη, το πλασέ του οποίου θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι του Τσιρίτα.

81’ φάουλ του Γεωργακάκη ο Στ. Παπαδάκης δεν θα βρει ελάχιστα την μπάλα να την προωθήσει στα δίχτυα.

84’ σέντρα Λαδιανού, ο Καλυβιανάκης εξ’ με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα άουτ.

90’+1’ καλή εκτέλεση φάουλ το Καλυβιανάκη με διπλή προσπάθεια θα μπλοκάρει ο Τσιρίτας.

90’+6’ φάουλ του Μανωλακάκη, ο Καλυβιανάκης μόνος του από το ύψος της μικρής περιοχής θα πιάσει την κεφαλιά άουτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ταμπουρατζής, Δασκαλομαρκάκης, Αργυράκος.

ΤΑ ΓΚΟΛ: 38’ (Κ) Εμ. Δαμανάκης, 42’ (Κ) Στ. Καλυβιανάκης – 30’ πεν. Γεωργακάκης, 45’+3’ (Κ) Σπυρλιδάκης, 58’ (Σ) Γ. Βασιλάκης.

ΑΣΙΣΤ: 38’ Καζαμίας, 42’ Σαρινάκης – 45’+3’ Γεωργακάκης, 58’ Σακελλαρίδης.

ΔΟΚΑΡΙΑ: 74’ Καλυβιανάκης – 58’ Γ. Βασιλάκης, 61’ Στ. Παπαδάκης.

ΚΕΡΔΙΣΕ ΠΕΝΑΛΤΙ: 28’ Κ. Βαβουράκης.

ΥΠΕΠΕΣΕ ΠΕΝΑΛΤΙ: 28’ Τσιλμπάρης.

Ε.Α.Π. (Κώστας Πολύχρονος): Τσιλιμπάρης, Μαγαράκης, Καρδαράς (45’+2’ λ.τ. Τσαπόκου), Εμ. Παυλάκης, Σαρινάκης (67’ Μανωλακάκης), Τσακάλη (46’ Καλτσουνίδης), Ι. Χαραλαμπάκης, Καζαμίας, Λαδιανός, Εμ. Δαμανάκης (78’ Ν. Κυμιωνής), Στ. Καλυβιανάκης.

ΣΠΗΛΙ (Μπάμπης Παπαδάκης): Τσιρίτας, Ν. Καμπουράκης, Βασιλάκης, Βέλκοφ, Γεωργακάκης, Πετρογιαννάκης, Σπυριλιδάκης (90’+4’ Ν. Μελαδάκης), Μουστάι, Ντιμιτρόφ (90’+4’ Ε. Κοκονάκης), Κ. Βαβουράκης (56’ Βρυλλάκης) , Σακελλαρίδης (85’ Λέντιο).

Προηγούμενο άρθροΝτέρμπι με το Σπήλι σήμερα (15.00) στο Ατσιπόπουλο!
Επόμενο άρθροΜάχες, παιχνίδι και χαρά για την Ακαδημία μας…