Κατά μία εβδομάδα παρατείνεται η αγωνία για την εξασφάλιση και μαθηματικά του τίτλου από την ομάδα μας στο πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας, αφού πριν από λίγο γνώρισε την ήττα με 0-4 από το Σπήλι στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των πλέι οφ και μείωσε την διαφορά στους 3 βαθμούς.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε με πάρα πολλές απουσίες, έπιασε μέτρια απόδοση και γνώρισε δίκαια την ήττα από τον ΑΟ Σπηλίου, ο οποίος είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Βασιλάκη που πέτυχε δύο γκολ, αλλά και τον τερματοφύλακα της Ανδρέα Τσιρίτα ο οποίος πραγματοποίησε 6-7 εξαιρετικές επεμβάσεις κρατώντας ανέπαφη την εστία της. Πλέον η ομάδα μας έχει μία ακόμη ευκαιρία το επόμενο Σαββατοκύριακο και πάλι στο γήπεδο Ατσιποπούλου όπου χρειάζεται έστω ένα βαθμό για να σφραγίσει και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Φάσεις και Γκολ

4’ σέντρα Εμ. Παυλάκη, κεφαλιά του Σαρινάκη θα διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Τσιρίτας.

16’ σέντρα Παπαδογιαννάκη, ο Στ. Παπαδάκης με πλασέ θα νικήσει τον Σπ. Χαραλαμπάκη, ανοίγοντας το σκορ, 0-1.

21’ κόρνερ Ε. Λαδιανού, παραλίγο αυτογκόλ αλλά η κεφαλιά του Στ. Παπαδάκη πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Τσιρίτα, κόρνερ.

25’ όμορφο «1-2» Βασιλάκη-Παπαδογιαννάκη με σουτ ο πρώτος θα πετύχει το 0-2.

30’ με κάθετη ο Καλτσουνίδης θα βγάλει τετ α τετ τον Ε. Λαδιανό, το σουτ του οποίου θα φύγει ψηλά άουτ.

32’ σουτ του Καζαμία θα διώξει ο Τσιρίτας.

37’ φάουλ του Καλτσουνίδη, κεφαλιά του Καλυβιανάκη με υπερένταση θα διώξει σε κόρνερ ο Τσιρίτας.

40’ σουτ του Σαρινάκη μέσα από την περιοχή με διπλή προσπάθεια θα μπλοκάρει την μπάλα.

49’ ο Καλυβιανάκης θα βρεθεί μέσα στην περιοχή το πλασέ του οποίου θα διώξει με την βοήθεια του δεξιού δοκαριού του ο Τσιρίτας.

51’ εξαιρετική ατομική ενέργεια και σουτ του Βασιλάκη για να «γραφτεί» το 0-3.

59’ σέντρα του Κ. Παυλάκη, από κοντά θα μπερδευτεί ο Καλυβιανάκης.

63’ σουτ του Καλυβιανάκη θα διώξει σε κόρνερ ο Τσιρίτας.

65’ ο Καλυβιανάκης βγάζει τετ α τετ τον Λαδιανό, το πλασέ του οποίου θα διώξει και πάλι ο Τσιρίτας.

66’ σέντρα του Βασιλάκη, ο Σακελλαρίδης από κοντά θα νικηθεί από τον Σπ. Χαραλαμπάκη.

74’ μακρινό σουτ του Βασιλάκη, θα διώξει σε κόρνερ ο Σπ. Χαραλαμπάκης.

82’ φάουλ Καλυβιανάκη η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ.

85’ ο Μουστάι θα εκτελέσει φάουλ, η μπάλα θα περάσει από όλους και ο Φακουρέλης από κοντά θα γράψει το 0-4.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ταμπουρατζής (Λασιθίου), Βαρβαντάκης, Διονύσης – 4ος Διαιτητής: Αγαλιώτης.

ΤΑ ΓΚΟΛ: 16’ (Σ) Στ. Παπαδάκης, 25’ (Σ), 51’ (Σ) Βασιλάκης, 85’ (Σ) Φακουρέλης.

ΑΣΙΣΤ: 16’, 21’ Παπαδογιαννάκης, 85’ Μούσται.

ΔΟΚΑΡΙ: 49’ Καλυβιανάκης.

Ε.Α.Π. (Κώστας Πολύχρονος): Σπ. Χαραλαμπάκης, Εμ. Παυλάκης, Α. Κωστόπουλος (57’ Διονύσης), Τσαπόκου (69’ Λίτσι), Καζαμίας, Κ. Παυλάκης, Ι. Χαραλαμπάκης, Καλτσουνίδης, Σαρινάκης (57’ Σκάρας), Ευαγ. Λαδιανός (33’ Καλυβιανάκης), Α. Λαδιανός.

ΣΠΗΛΙ (Μπάμπης Παπαδάκης): Τσιρίτας, Εμ. Κοκκονάς, Βρυλλάκης, Γεωργακάκης, Φακουρέλης, Πετρογιαννάκης, Σπυρλιδάκης, Μούσται, Βασιλάκης, Στ. Παπαδάκης (54’ Σακελλαρίδης), Παπαδογιαννάκης (81’ Πίλου).

Προηγούμενο άρθροΣήμερα (17.00) με Σπήλι στο Ατσιπόπουλο για να κλειδώσει τον τίτλο η Ε.Α.Π.
Επόμενο άρθροΣτο γήπεδο… Κ14 και Κ10 της Ακαδημίας της Ε.Α.Π.