Με το δεξί ξεκίνησε η ομάδα μας τις επίσημες υποχρεώσεις της κερδίζοντας με 2-1 σήμερα (5/9) το Σπήλι για την 1η αγωνιστική του 5ου Ομίλου της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ρεθύμνου. Με γκολ των Βάρδα και Μαυρή και έχοντας καλή παρουσία στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, η ομάδα μας πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι έχοντας και τον άνεμο υπέρ της στο α’ ημίχρονο, ανοίγοντας το σκορ στο 9’ με όμορφο σουτ του Βάρδα. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με ακυρωθέν γκολ του Σπυριδάκη, ενώ μετά το 30’ ο Σπήλι ισορρόπησε το παιχνίδι. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα της επανάληψης ισοφάρισαν σε 1-1. Στη συνέχεια η ομάδα μας ανέκτησε και πάλι την πρωτοβουλία, πήρε άμεσα ξανά το προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Μαυρή, δημιούργησε και έχασε και άλλες ευκαιρίες για να δώσει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη της.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα μας, ο ΑΟΝ Αστέρας την Κυριακή (13/9) στην Σοχώρα για την 2η αγωνιστική του 5ου Ομίλου.

Φάσεις και γκολ
6’ σουτ του Σπυριδάκη από τα όρια της περιοχής η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ.
9’ κλέψιμο και όμορφο σουτ του Βάρδα, για το 1-0 για την ομάδα μας.
17’ ακυρώθηκε γκολ του Σπυριδάκη, ο οποίος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
22’ σουτ του Ντιμιτρόφ, θα μπλοκάρει ο Δημητριάδης.
39’ ο Τζαγκαράκης με τάκλιν αυτοθυσίας σταματάει τελευταία στιγμή το σουτ του Θεοδωρομανωλάκη.
40’ «κεραυνός» του Σπυριδάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα θα γλύψει το αριστερό δοκάρι του Τσιρίτα.
50’ με βαθιά μπαλιά ο Μιχελιδάκης θα βρει τον Καλυβιανάκη, ο οποίος με ψηλοκρεμαστό πλασέ θα ισοφαρίσει σε 1-1.
61’ κλέψιμο του Σπυριδάκη, ο Βερνάδος θα στρώσει στον Μαυρή και αυτός με πλασέ θα δώσει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα μας, 2-1.
74’ σέντρα του Μέλι, ο Μαυρής μόνος του θα σουτάρει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
75’ σουτ του Βερνάδου, θα διώξει σε κόρνερ ο Τσιρίτας.
82’ νέα προσπάθεια και σουτ του Βερνάδου, θα μπλοκάρει ο Τσιρίτας.
84’ εξαιρετική ατομική ενέργεια και σουτ του Βάρδα θα μπλοκάρει ο Τσιρίτας.
87’ ο Βάρδας με μπαλιά θα τροφοδοτήσει τον Μέλι, ο οποίος απέφυγε τον Τσιρίτα από πλάγια θέση, πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
90’+ φάουλ του Μέλι σουτ του Μαυρή, η μπάλα θα φύγει άουτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κετεσίδης, Λιοδάκης, Μαϊνωλάς.
ΤΑ ΓΚΟΛ: 9’ (Σ) Βάρδας, 61’ (Σ) Μαυρής – 50’ (σ) Καλυβιανάκης.
ΑΣΙΣΤ: 61’ Βερνάδος – 50’ Μιχελιδάκης.
Ε.Α.Π. (Φίλιππος Μουρτζανός): Δημητριάδης, Τζαγκαράκης, Πολύχρονος, Μέλι, Μαυρής, Αλεξανδρόπουλος (54’ λ.τ. Ρ. Αποστολάκης, 90’ λ.τ. Λελεδάκης), Χαροκόπος, Χατζηκωνσταντίνου, Βάρδας, Φ. Βερνάδος (87’ Ιμπραχίμι), Σπυριδάκης.
ΣΠΗΛΙ (Μπάμπης Παπαδάκης): Τσιρίτας, Γεωργακάκης, Κανελάκης (46’ Καλυβιαννάκης), Μιχελιδάκης, Λογιάκης (77’ Παπαδογιάννης), Μούσται (87’ Κουνδουράκης), Μπινιάς (65’ Α. Χριστοφοράκης), Ντιμιτρόφ, Μαγάκης, Θεοδωρομανωλάκης, Γ.Στ. Σταρράς (90’+ Κοκονάς).