Συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της η ομάδα μας και προπορεύεται στον βαθμολογικό πίνακα έχοντας το απόλυτο με 6 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Η Ε.Α.Π. «καθάρισε» το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό Ρεθύμνου από το α’ ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 3-0, φτάνοντας στην επίτευξη και τέταρτου τέρματος στην επανάληψη για να διαμορφωθεί το τελικό 4-0. Έτσι η ομάδα μας αποσπάστηκε με έξι βαθμούς από τον 2ο Ολυμπιακό Ρεθύμνου, με το Αρκάδι Αγγελιανών πάντως να έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η Ε.Α.Π. είχε τον άνεμο υπέρ της στο α’ μέρος και πίεσε τον Ολυμπιακό Ρεθύμνου παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα έχοντας για πρωταγωνιστή ξανά τον Στέφανο Καλυβιανάκη που πέτυχε δύο γκολ.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του πρώην προπονητή Λευτέρη Δρακάκη που έφυγε από την ζωή την περασμένη Πέμπτη.

Φάσεις και Γκολ

3’ σέντρα του Εμ. Παυλάκη, η κεφαλιά του Καλυβιανάκη, θα φύγει άουτ.

7’ ο Τσακάλη θα βγάλει κάθετη πάσα στον Καλυβιανάκης, ο οποίος με ψηλοκρεμαστό πλασέ ανοίγει το σκορ, 1-0.

33’ ο Κωστόπουλος με σουτ από τα όρια της περιοχής θα γράψει το 2-0.

37’ σέντρα-σουτ του Λαδιανού, η μπάλα με την βοήθεια του ανέμου θα καταλήξει στα δίχτυα, για το 3-0.

38’ καλό σουτ του Καζαμία η μπάλα θα φύγει λίγο έξω από τα δοκάρια του Πάτσο.

50’ ο Α. Μπούζι κλέβει και στρώνει στον Φερχάτι που σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.

59’ σέντρα του Κ. Παυλάκη, η μπάλα θα περάσει από τον Λαδιανό και θα απομακρυνθεί.

70’ φάουλ του Καλτσουνίδη, ο Στ. Καλυβιανάκης θα πιάσει την κεφαλιά αλλά ο Πάτσο με εξαιρετική επέμβαση στο δεξί «Γ» θα αποκρούσει.

80’ ο Κ Παυλάκης στρώνει στον Καλυβιανάκης, ο οποίος αφού απέφυγε ένα αντίπαλο και με δυνατό σουτ σημειώνει το 4-0.

88’ κόρνερ του Μ. Μπούζι, το γυριστό του Ξυδάκη θα μπλοκάρει ο Τσιλιμπάρης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αγαλιώτης, Κελαϊδής, Τζανάκη.

ΤΑ ΓΚΟΛ: 7’ (Σ), 80’ (Σ) Στ. Καλυβιανάκης, 33’ (Σ) Α. Κωστόπουλος, 37’ (Σ) Λαδιανός.

ΑΣΙΣΤ: 7’ Τσακάλη, 80’ Κ. Παυλάκης.

Ε.Α.Π. (Κώστας Πολύχρονος): Τσιλιμπάρης, Καρδαράς (53’ Λίτσι), Μαγαράκης (84’ Τσαπόκου), Εμ. Παυλάκης, Σαρινάκης (46’ Κ. Παυλάκης), Τσακάλη, Λαδιανός, Α. Κωστόπουλος (73’ Ι. Χαραλαμπάκης), Καλυβιανάκης, Καζαμίας (84’ Ν. Σταυριδάκης), Καλτσουνίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Βασίλης Νικολουδάκης): Πάτσο, Φερχάτι, Ραχωβίτσας, Μάντι, Κρούτι, Ξυδάκης, Ανδριώτης, Κοτζαμπασάκης, Μαρούλης (26’ Α. Μπούζι), Μαγεράκης (63’ Μ. Μπούζι), Σιμονάι (67’ Στρατάκης).