Ποδαρικό με επιβλητική νίκη της Ε.Α.Π. στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Παγκορασίδων, στην παρθενική συμμετοχή της στην κατηγορία.

Η ομάδα μας ήταν κυρίαρχη το Σάββατο το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο Ταυρωνίτη στα Χανιά, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον ΑΟ Κισσάμου, του οποίου επικράτησαν με 55-30. Τα κορίτσια της Ελένης Χλιαουτάκη σε αυτή την πρώτη τους παράσταση στην κατηγορία Παγκορασίδων (αγωνίζονται αθλήτριες γεννημένες από το 2005 και μεταγενέστερα), είχαν τον απόλυτο έλεγχο από την αρχή μέχρι το φινάλε φτάνοντας στην άνετη επικράτηση. Η Ε.Α.Π. προηγήθηκε με 9-17, κλείνοντας το ημίχρονο σχεδόν… με νταμπλ σκορ (14-27), για να τελειώσει ουσιαστικά το παιχνίδι στο 30’. Στην γ’ περίοδο η ομάδα μας έπαιξε άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα… δεχόμενη μόλις 2 πόντους και εκτοξεύοντας την διαφορά στο +26 (16-42), μετατρέποντας σε διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου «γράφτηκε» το τελικό 30-55.

Η ομάδα μας είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα, βρίσκοντας σκορ με 10 από τις 12 παίκτριες που αγωνίστηκαν, με πρώτη σκόρερ την Γιαννακάκη που πέτυχε 15, 10 πρόσθεσε η Μ. Αράπι, 8 η Μυστράκη και από 6 οι Ποθουλάκη και Ξενίδη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρασούλη, Σιβαρόπουλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-17, 14-27 (ημιχρ.), 16-42, 30-55 (τελικό).

Ε.Α.Π. (Ελένη Χλιαουτάκη): Βουλουμπασάκη 2, Γιαννακάκη 15, Λέβερ 4, Βερνάδου 2, Χριστοδουλάκη 1, Κωνσταντινίδου, Μυστράκη 8, Ποθουλάκη 6, Σαρή 1, Αποστολάκη, Μ. Αράπι 10, Ξενίδη 6.