Ποδαρικό με το δεξί για την ομάδα μας στο πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας Ρεθύμνου επικρατώντας με το ευρύ 6-1 των Γερακιών Γερανίου στο γήπεδο Ατσιποπούλου. Η ομάδα μας ήταν ανώτερη, παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο και φτάνοντας σε μια άνετη νίκη, χρησιμοποιώντας και πολλούς ποδοσφαιριστές προερχόμενους από την Ακαδημίας μας. Απέναντι της είχε επίσης μια νεανική και ταλαντούχα ομάδα, όπως τα Γεράκια Γερανίου, προσφέροντας όμορφο θέαμα σε όσους βρέθηκαν στο γήπεδο Ατσιποπούλου το πρωί της Κυριακής.

Το πρώτο επίσημο γκολ της φετινής σεζόν για την ομάδα μας, πέτυχε ο Ίβο Τσακάλη, ενώ δίχτυα βρήκαν και οι Καλτσουνίδης, Ρ. Αποστολάκης, Δ. Μανωλακάκης και ο Αντώνης Λαδιανός που σκόραρε δύο φορές. Νικηφόρο ντεμπούτο στην προπονητική του καριέρα σε επίπεδο ανδρικού ποδοσφαίρου έκανε και ο τεχνικός της ομάδας μας Κώστας Πολύχρονος.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα μας ο ΑΟ Απόλλων στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής.

Φάσεις και Γκολ

1’ σουτ του Μ. Βάμβουκα μέσα από την περιοχή θα μπλοκάρει ο Αργ. Προβιάς.

2’ νέο καλό σουτ του Επ. Νικολακάκη, θα διώξει σε κόρνερ ο Αργ. Προβιάς.

17’ σέντρα του Καλτσουνίδη από κοντά ο Ρ. Αποστολάκης δεν θα πιάσει το σουτ όπως θα ήθελε και θα διώξει σε κόρνερ ο Τσουπάκης.

20’ εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ν. Κυμιωνή η μπάλα θα σταματήσει στο αριστερό δοκάρι του Αργ. Προβιά.

28’ ο Αποστολάκης θα εκτελέσει φάουλ, ο Κωστόπουλος θα σκοράρει, αλλά με μικρή καθυστέρηση το γκολ θα ακυρωθεί για επιθετικό φάουλ.

34’ καλό σουτ από μακριά του Τσακάλη, ο Τσουπάκης θα χάσει τον έλεγχο της μπάλας και θα καταλήξει στα δίχτυα, 1-0.

37’ λάθος του Καραμπατζάκη θα κλέψει ο Δαμανάκης, αλλά στο τετ α τετ θα τον προλάβει ο Αργύρης Προβιάς και μπλοκάρει την μπάλα.

39’ εξαιρετική κάθετη πάσα του Ρ. Αποστολάκη, ο Καλτσουνίδης θα πλασάρει υποδειγματικά για το 2-0.

45’ σέντρα του Τσακάλη, ο Λελεδάκης εξ’ επαφής θα χάσει μοναδική ευκαιρία να χριστεί σκόρερ.

60’ καλή εκτέλεση φάουλ του Ρ. Αποστολάκη, ο Τσουπάκης θα διώξει σε κόρνερ.

61’ σέντρα του Μανωλακάκη και ο Ρ. Αποστολάκης με κεφαλιά θα γράψει το 3-0.

64’ ο Καλτχουνίδης ανατρέπεται από τον Επ. Νικολακάκη και η κα Συργούνη δίνει αμέσως το πέναλτι.

65’ την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Δ. Μανωλακάκης σημειώνοντας το 4-0.

68’ αμυντική αδράνεια της ομάδας μας, ο Ματθαιακάκης θα σημαδέψει το δεξί δοκάρι του Προβιά και στην εξέλιξη της φάσης ο Χριστόπουλος θα ανατραπεί από τον Γεωργιουδάκη για να δοθεί πέναλτι υπέρ των Γερακιών.

69’ την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Δαμανάκης μειώνοντας σε 4-1.

83’ σουτ του Ρ. Αποστολάκη, διώχνει ο Τσουπάκης, αλλά ο Λαδιανός κερδίζει το ριμπάουντ και από κοντά με πλασέ πετυχαίνει το 5-1.

87’ ο Καλτσουνίδης με κάθετη πάσα τροφοδοτεί τον Λαδιανό, ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ διαμορφώνει το τελικό 6-1.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συργούνη, Βλαχάκης, Γ. Σαρής.

ΤΑ ΓΚΟΛ: 34’ (Σ) Τσακάλη, 39’ (Σ) Καλτσουνίδης, 61’ (Κ) Ρ. Αποστολάκης, 65’ πεν. Δ.Ε. Μανωλακάκης, 84’ (Σ), 87’ Λαδιανός – 69’ πεν. Δαμανάκης.

ΑΣΙΣΤ: 39’ Ρ. Αποστολάκης, 61’ Μανωλακάκης, 87’ Καλτσουνίδης.

ΔΟΚΑΡΙΑ: 20’ Ν. Κυμιωνής, 64’ Ε. Ματθαιακάκης.

ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΠΕΝΑΛΤΙ: 64’ Καλτσουνίδης – 68’ Χριστόπουλος.

ΥΠΕΠΕΣΑΝ ΠΕΝΑΛΤΙ: 68’ Γεωργιουδάκης – 64’ Επ. Νικολακάκης.

Ε.Α.Π. (Κώστας Πολύχρονος): Αργ. Προβιάς, Α. Κωστόπουλος (66’ Λαδιανός), Δ. Μανωλακάκης (79’ Λίτσι), Καλτσουνίδης, Καραμπατζάκης (46’ Μαγαράκης), Σαρινάκης, Τσαπόκου, Λελεδάκης, Ρ. Αποστολάκης, Σκαλιδάκης (46’ Γεωργιουδάκης), Τσακάλη (86’ Τσιτσόλης).

ΓΕΡΑΚΙΑ ΓΕΡΑΝΙΟΥ (Κώστας Κλαψινός): Τσουπάκης, Π. Νικολακάκης (53’ Τζιφάκης), Καρδάρας (22’ λ.τ. Γ. Μαρινάκης), Γ. Σηφακάκης, Ματθαιακάκης, Χριστόπουλος, Επ. Νικολακάκης (78’ Βαονάκης), Χρυσανθίδης (78’ Πλουμπής), Μ. Βαμβακάς, Ε. Δαμανάκης, Ν. Κυμιωνής (78’ Ασμαργιανάκης).

Προηγούμενο άρθροΧορταστικό παιχνίδι για την Κ14 της Ακαδημίας μας με τον ΑΟΝ Αστέρα2
Επόμενο άρθροΟρίστηκαν τα παιχνίδια για 2η, 3η, 4η και 5η αγωνιστική στην Β’ ΕΠΣΡ