Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην Β’ φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ρεθύμνου έκανε η ομάδα μας, μπαίνοντας στη νέα ποδοσφαιρική σεζόν με το δεξί.

Σήμερα στο γήπεδο Αγγελιανών, η Ε.Α.Π. επιβλήθηκε με 2-4 του τοπικού Αρκαδίου σε παιχνίδι για την 1η αγωνιστική της Α’ φάσης του Κυπέλλου ΕΠΣΡ 2021-22 και θα κληθεί το επόμενο Σαββατοκύριακο να σφραγίσει την πρόκριση στη ρεβάνς του Ατσιποπούλου.

Η ομάδα μας μετά το πρώτο ημίωρο που ήταν ισορροπημένο, ήταν ανώτερη και έφτασε δίκαια στη νίκη, χάνοντας και άλλες σημαντικές ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ. Όλα αυτά αγωνιζόμενη με 6 ποδοσφαιριστές κάτω των 19 ετών στην βασική ενδεκάδα της, με βενιαμίν τον 16χρονο Παναγιώτη Ποθουλάκη. Τα γκολ της ομάδας μας πέτυχαν οι Μαυρής, Γεωργιουδάκης, Κόκκαλης και Τσαπόκου.

Φάσεις και γκολ

2’ σουτ του Κόκκαλη η μπάλα θα φύγει άουτ.

9’ ο Κ. Κοσκινάς τραβάει εντός περιοχής τον Κόκκαλη και ο κ. Ν. Σαρής θα δώσει αμέσως το πέναλτι.

10’ την εκτέλεση αναλαμβάνει ο αρχηγός Μηνάς Μαυρής, ανοίγοντας το σκορ, 0-1.

13’ σέντρα του Γεωργιουδάκη σουτ του Κόκκαλη μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα φύγει άουτ.

16’ κόρνερ του Κ. Αντιασβίλι, επικρατεί σύγχυση στην μεγάλη περιοχή και ο Χρυσός από κοντά με σουτ ισοφαρίζει σε 1-1.

21’ σέντρα του Σαρινάκη, σουτ του Γεωργιουδάκη, η μπάλα θα φύγει άουτ.

23’ κεφαλιά προς τα πίσω του Στεφανάκη θα διώξει με υπερένταση σε κόρνερ ο Τριποδιανός.

24’ ο Κ. Αντιασβίλι εκτελεί απευθείας κόρνερ, αιφνιδιάζοντας τους πάντες και στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-1 υπέρ του Αρκαδίου Αγγελιανών.

30’ εξαιρετική ατομική ενέργεια και μονοκόμματο σουτ του Γεωργιουδάκη με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-2.

43’ ο Αποστολάκης με κάθετη πάσα βγάζει τετ α τετ τον Κόκκαλη, το πλασέ του οποίου διώχνει ο Πετρογιάννης.

45’ ο Βροντάκης εκτελεί πλάγιο, σύγχυση στα καρέ των γηπεδούχων, το διαγώνιο σουτ του Σαρινάκη θα φύγει ελάχιστα άουτ.

51’ σέντρα του Γεωργιουδάκη, ο Κόκκαλης στο δεύτερο δοκάρι θα νικήσει τον Πετρογιάννη, γράφοντας το 2-3 για την ομάδα μας.

71’ ο Γεωργιουδάκης θα βγάλει τετ α τετ τον Αποστολάκη, το σουτ του οποίου θα διώξει σε κόρνερ ο Πετρογιάννης.

80’ εξαιρετική μπαλιά του Αποστολάκη, ο Κόκκαλης θα βρεθεί σε θέση τετ α τετ, αλλά θα σουτάρει άουτ.

84’ ο Αποστολάκης εκτελεί κόρνερ, ο Πετρογιάννης χάνει και ο Ίλβι Τσαπόκου από κοντά με προβολή διαμορφώνει το τελικό 2-4.

85′ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Εμ. Κατσαμάς των γηπεδούχων για μαρκάρισμα.

91’ ο Φ. Ιμπραχίμι με κάθετη πάσα βγάζει τετ α τετ τον Τσαπόκου, ο οποίος αποφεύγει τον Πετρογιάννη, αλλά από πλάγια θέση πλασάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ν. Σαρής, Ψωφάκης, Χονδρογιάννης.

ΤΑ ΓΚΟΛ: 16’ (Σ) Χρυσός, 24’ (Κ) Κ. Αντιασβίλι – 10’ πεν. Μαυρής, 30’ (Σ) Γεωργιουδάκης, 51’ (Σ) Κόκκαλης, 84’ (Σ) Τσαπόκου.

ΚΟΚΚΙΝΗ: 85’ Κατσαμάς (2η κίτρινη).

ΑΣΙΣΤ: 51’ Γεωργιουδάκης, 84’ Ρ. Αποστολάκης.

ΚΕΡΔΙΣΕ ΠΕΝΑΛΤΙ: 9’ Κόκκαλης.

ΥΠΕΠΕΣΕ ΠΕΝΑΛΤΙ: 9’ Κ. Κοσκινάς.

ΑΡΚΑΔΙ ΑΓΓΕΛΙΑΝΩΝ (Μιχάλης Παπαδάκης): Πετρογιάννης, Κ. Κοσκινάς, Χρυσός, Καλούδης (88’ Σεϊντής), Μπιρίκος, Κ. Αντιασβίλι, Κ. Οικονομάκης, Κ. Γιακουμάκης (82’ Μ. Οικονομάκης), Ν. Ψωμάς (41’ Εμ. Μπροτζάκης), Ι. Λαδιανός (46’ Ματέρνα), Εμ. Κατσαμάς.

Ε.Α.Π. (Φίλιππος Μουρτζανός): Τριποδιανός, Σαρινάκης (70’ Φ. Ιμπραχίμι), Κόκκαλης, Τσαπόκου, Στεφανάκης, Μαυρής, Γεωργιουδάκης, Βροντάκης (62’ Ι. Ποθουλάκης), Ρ. Αποστολάκης, Π. Ποθουλάκης (83’ Καραμπατζάκης), Γ. Τζαγκαράκης.