Τεράστια νίκη με σούπερ ανατροπή στο β’ ημίχρονο πέτυχε η Κ16 της Ακαδημίας μας, κερδίζοντας με 3-2 την Επισκοπή 2010 στο γήπεδο Ατσιποπούλου σε παιχνίδι για την 6η αγωνιστική του εν λόγω πρωταθλήματος, όπου συμμετέχουν ποδοσφαιριστές γεννηθέντες τα έτη 2004-2005 και μικρότεροι.

Η ομάδα μας βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο α’ ημίχρονο αφού με δύο γκολ του Καφετζή (20’ και 33’) η Επισκοπή 2010 προηγούνταν με 0-2, με το φάσμα της πρώτης ήττας της ομάδας μας να είναι ορατό. Όμως στο δεύτερο 40λεπτό τα παιδιά του Φώτη Ξενικάκη μετά από υπερπροσπάθεια κατάφεραν να φτάσουν σε μία μεγάλη ανατροπή, πετυχαίνοντας τρία αναπάντητα γκολ και διατηρώντας το αήττητο, παραμένοντας στο -3 από την κορυφή της βαθμολογίας. Ο Χριστουλάκης στο 50 με σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 1-2, ενώ το 2-2 ήρθε στο 70’ με κοντινό πλασέ του Λελεδάκη, μετά από ασταθή απόκρουση του Τσάλαγγα στην εκτέλεση φάουλ του Χαραλαμπάκη. Ο τελευταίος ήταν αυτός που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με μία εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 78’ διαμορφώνοντας το τελικό 3-2. Σημαντική συμβολή στη νίκη είχε και ο τερματοφύλακας μας Αργύρης Προβιάς με μία εξαιρετική επέμβαση σε τετ α τετ στο φινάλε του α’ ημιχρόνου, στερώντας από την Επισκοπή 2010 το 0-3 που ουσιαστικά θα τελείωνε το παιχνίδι, σε ένα διάστημα όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ψωφάκης, Χονδρογιάννης, Κοντούλας.

ΤΑ ΓΚΟΛ: 52’ (Σ) Χριστουλάκης, 70’ (Σ) Λελεδάκης, 78’ (Φ) Χαραλαμπάκης – 20’ (Σ), 33’ (Φ) Καφετζής.

Ε.Α.Π. (Φώτης Ξενικάκης): Α. Προβιάς, Φραντζεσκάκης (41’ Ρ. Αποστολάκης), Αράπι (41’ Τσαπόκου), Ποθουλάκης, Χατζηκωνσταντίνου, Φασουλάς, Χαραλαμπάκης, Χριστουλάκης (80’ Κωστάκης), Καρδαμίτσης (41’ Μετούσι), Λελεδάκης, Σταυριδάκης.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ 2010 (Στράτος Γιοκαριδάκης): Μπερβανάκης (41’ Τσάλαγγας), Βοτζάκης, Κιόσσε, Μπούντου, Φραγκιαδάκης, Τσιλεδάκης, Τραϊτοράκης, Καφετζής, Παπαδάκης, Δ. Νιώρας, Πεκίνι.