Με επιβλητικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες η ομάδα μας μετά από δύο στείρα παιχνίδια και μείωσε ξανά την διαφορά στους 3 βαθμούς από την κορυφή και την Ασή Γωνιά με την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας.

Η ομάδα μας ανώτερη καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού πέρασε νικηφόρα με 1-7 από τις Μέλαμπες πανηγυρίζοντας για την κατάκτηση της 7ης νίκης της στο πρωτάθλημα. Δύο γκολ πέτυχε ο αρχηγός Αντώνης Λαδιανός και από ένα οι Δ.Ε. Μανωλακάκης, Μαγαράκης, Γεωργιουδάκης, Αποστολάκης και Καζαμίας, ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά με την φανέλα της ομάδας μας. Πλην των 7 γκολ η Ε.Α.Π. είχε και δύο δοκάρια με τους Μαγαράκη (16’) και Ν.Κ. Σταυριδάκη (65’).

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του πατέρα του ποδοσφαιριστή των Μελάμπων Εμμανουήλ Τζαγκαράκη, που έφυγε πριν από λίγες ημέρες από την ζωή.

Φάσεις και Γκολ

10’ σέντρα του Καζαμία σουτ του Ρ. Αποστολάκη θα διώξει σε κόρνερ ο Ι. Κυριακάκης.

14’ με όμορφη εκτέλεση φάουλ ο Δ.Ε. Μανωλακάκης θα ανοίξει το σκορ, 0-1.

16’ ο Δ.Ε. Μανωλακάκης θα εκτελέσει το κόρνερ, αλλά η κεφαλιά του Μαγαράκη θα σταματήσει στο δοκάρι.

37’ ο Λαδιανός πιέζει τον Ι. Κυριακάκη και βάζοντας την κόντρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

38’ στην αμέσως επόμενη επίθεση των Μελάμπων ο Μαθιουδάκης με σουτ μειώνει σε 1-2 για τους γηπεδούχους.

41’ ο Αποστολάκης με κάθετη πάσα βγάζει τετ α τετ τον Λαδιανό, ο οποίος προλαβαίνει την έξοδο του Ι. Κυριακάκη αλλά το πλασέ του σώζει πριν περάσει η μπάλα την γραμμή ο Ζαχαριουδάκης.

42’ σουτ του Αποστολάκη από πλάγια στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

44’ σουτ του Καζαμία στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Ι. Κυριακάκη.

59’ καλή εκτέλεση φάουλ του Καλτσουνίδη ο Ι. Κυριακάκης θα διώξει σε κόρνερ.

60’ ο Καλτσουνίδης εκτελεί το κόρνερ και ο Μαγαράκης στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά θα πετύχει το 1-3.

61’ ο Καζαμίας τροφοδοτεί τον Λαδιανό και αυτός με σουτ θα γράψει το 1-4.

65’ καλό σουτ του Ν.Κ. Σταυριδάκη η μπάλα θα σταματήσει στο δοκάρι.

68’ ο Λαδιανός πασάρει στον Γεωργιουδάκη και αυτός με σουτ θα σημειώσει το 1-5.

74’ ο Λίτσι τροφοδοτεί τον Ρ. Αποστολάκη και αυτός με σουτ γράφει το 1-6.

78’ ο Γεωργιουδάκης με κάθετη πάσα βγάζει σε θέση βολής τον Καζαμία και αυτός με σουτ διαμορφώνει το τελικό 1-7.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δασκαλομαρκάκης, Βλαχάκης, Κελεσίδης.

ΤΑ ΓΚΟΛ: 38’ (Σ) Μαθιουδάκης – 14’ (Φ) Δ.Ε. Μανωλακάκης, 37’ (Σ), 61’ (Σ) Λαδιανός, 60’ (Κ) Μαγαράκης, 68’ (Σ) Γεωργιουδάκης, 74’ (Σ) Ρ. Αποστολάκης, 78’ (Σ) Καζαμίας.

ΑΣΙΣΤ: 60’ Καλτσουνίδης, 61’ Καζαμίας, 68’ Λαδιανός, 74’ Λίτσι, 78’ Γεωργιουδάκης.

ΔΟΚΑΡΙΑ: 16’ Μαγαράκης, 65’ Ν.Κ. Σταυριδάκης.

ΜΕΛΑΜΠΕΣ (Νταμιάν Κούτσμερουκ): Ι. Κυριακάκης, Αντ. Δασκαλάκης, Καραμουσλής (80’ Κατσανεβάκης), Ζαχαριουδάκης, Καράλης, Γκίνικα, Τσίπι (80’ Ψαθάκης), Λίτινας, Σημαιάκης (32’ Εμ. Τζαγκαράκης), Μαθιουδάκης, Τσιαΐδης (80’ Αλιάι).

Ε.Α.Π. (Κώστας Πολύχρονος): Τσιλιμπάρης, Ρ. Αποστολάκης (79’ Ι. Χαραλαμπάκης), Δ.Ε. Μανωλακάκης (57’ Καλτσουνίδης), Αντ. Λαδιανός, Εμ. Παυλάκης (69’ Λίτσι), Καζαμίας, Τσακάλη (79’ Τσάρας), Σκαλιδάκης (57’ Γεωργιουδάκης), Ν.Κ. Σταυριδάκης, Μαγαράκης, Τσαπόκου.

Προηγούμενο άρθροΣτις Μέλαμπες σήμερα (15.30) η Ε.Α.Π. στην αυλαία της κανονικής διάρκειας
Επόμενο άρθροΠρεμιέρα (4 ή 5/3) με Ασή Γωνιά εντός η Ε.Α.Π. στα πλέι οφ της Β’ ΕΠΣΡ