Με το αριστερό ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η ομάδα Παγκορασίδων του τμήματος μπάσκετ της Ε.Α.Π., γνωρίζοντας την ήττα με 33-32 σήμερα στο κλειστό της Σούδας από τον ΟΑΧ 2000, σε παιχνίδι για την 10η αγωνιστική και τερματίζοντας στην 3η θέση του 1ου Ομίλου (Δυτικής Κρήτης).

Η ομάδα της Ελένης Χλιαουτάκη παρατάχθηκε με 9 παίκτριες, αφού οι Σαρή και Γιαννακάκη ταλαιπωρούνται από ίωση και η Κωνσταντινίδου είναι τραυματίας. Παρά ταύτα τα κορίτσια μας μπήκαν εξαιρετικά στο παιχνίδι, έχοντας κυρίαρχο ρόλο στο α’ ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 11-24 υπέρ της Ε.Α.Π. Όμως στο γ’ δεκάλεπτο επαναπαύτηκαν και με κακή εικόνα σε άμυνα και επίθεση επέτρεψαν στον ΟΑΧ 2000 με επιμέρους σκορ 12-0 να μειώσει στον πόντο (23-24), μετατρέποντας σε ντέρμπι την τελευταία περίοδο. Με την ψυχολογία με το μέρος τους, οι γηπεδούχες κατάφεραν στο φινάλε να πάρουν τη νίκη με 33-32.

Οι επίσημες υποχρεώσεις ολοκληρώθηκαν για τις Παγκορασίδες μας και σε 1 περίπου μήνα ακολουθεί το πρωτάθλημα μίνι Κ12, όπου θα αγωνιστούν κορίτσια γεννηθέντα τα έτη 2007-2008 και μικρότερα. Κάποια από αυτά έχουν πάρει το βάπτισμα του πυρός αγωνιζόμενα σε επίπεδο Παγκορασίδων, ενώ υπάρχουν και μικρότερα κορίτσια που θα έχουν την πρώτη τους αγωνιστική εμπειρία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 09-13, 11-24 (ημιχρ.), 23-24, 33-32 (τελικό).

ΟΑΧ 2000 (Φρόσω Δημητρουλάκη): Τζουγκράκη 4, Σκέμπε 9, Ε. Σκέμπε, Ξυφανταράκη 8, Πούλη 1, Ξεπαπαδάκη, Παπαγιαννάκη, Μητράκη, Μπικάκη 15 Λιανιδάκη 2.

Ε.Α.Π. (Ελένη Χλιαουτάκη): Βουλουμπασάκη 3, Λεβέρ, Βερνάδου 6, Μυστράκη 1, Χριστοδουλάκη, Εμ. Αράπι 3, Ποθουλάκη, Μ. Αράπι 10, Ξενίδη 9.

Προηγούμενο άρθροΙσοφαρίστηκε (1-1) στις καθυστερήσεις η Κ-14 στα Μισίρια