Ποδαρικό με το αριστερό… στο Ατσιπόπουλο

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο σπίτι μας, στην Α’ κατηγορία Ρεθύμνου, γνωρίζοντας την ήττα με 0-4 από την δυνατή και φιλόδοξη Δόξα Πλατανέ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και έφτασαν δίκαια στη νίκη, αλλά η ομάδα μας αδίκησε την προσπάθεια της στο τελευταίο τέταρτο, όταν και έμεινε με 10 παίκτες (αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Μαγαράκης) και το 0-1 μετατράπηκε σε 1-4. Η Ε.Α.Π. είχε μέτρια παρουσία στο α’ ημίχρονο όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ χάρη σε όμορφη εκτέλεση φάουλ του Ματαραγκάσι. Όμως στην επανάληψη και για 30’ είχε καλή παρουσία, πίεσε τον αντίπαλο της, δημιούργησε και φάσεις για να φτάσει στην ισοφάριση ως το 75’ όπου αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Μαγαράκης και η έμπειρη Δόξα Πλατανέ εκμεταλλεύθηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα πετυχαίνοντας στο τέλος άλλα τρία γκολ για το τελικό 0-4.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του αδικοχαμένου διεθνή με την Εθνική μας ομάδα και ποδοσφαιριστή του Παναθηναϊκού Τζόρτζ Μπάλντοκ.

Η συνέχεια με την ομάδα μας θα γίνει στο γήπεδο των Αρμένων την Κυριακή 20/10 (16.00) όπου θα φιλοξενηθεί από τον ΟΦΑ.

Φάσεις και Γκολ
9’ σέντρα του Καφετζή, κεφαλιά του Σπυριδάκη, θα μπλοκάρει ο Τσιλιμπάρης.
16’ με όμορφη εκτέλεση φάουλ ο Ερ. Ματαραγκάσι θα ανοίξει το σκορ, 0-1.
19’ κόρνερ του Καψαλάκη, ο Λάζος με κεφαλιά θα σημαδέψει το αριστερό δοκάρι.
25’ σουτ του Ξεπαπαδάκη, η μπάλα θα σκάσει μπροστά στον Τσιλιμπάρη, ο οποίος με υπερένταση θα διώξει σε κόρνερ.
32’ μακρινό σουτ του Μαγαράκη, η μπάλα  θα κοντράρει και θα καταλήξει κόρνερ.
33’ σουτ του Στεφανάκη έξω από την περιοχή η μπάλα θα φύγει άουτ.
39’ όμορφη ατομική ενέργεια του Καζαμία, ο οποίος τροφοδοτεί τον Κ. Παυλάκη, το σουτ του οποίου έφυγε άουτ.
48’ ο Δαμανάκης με μπαλιά βγάζει στον κενό χώρο στον Καζαμία, ο οποίος ήταν μόνος και το γύρισμα του μπλόκαρε ο Ανωμεριανάκης
51 σέντρα-σουτ του Δαμανάκη ο Ανωμεριανάκης θα διώξει σε κόρνερ.
58’ ο Βλαχάκης θα βρεθεί σε θέση βολής αλλά θα σημαδέψει το δοκάρι.
75’ αποβάλλεται με 2η κίτρινη κάρτα ο Μαγαράκης.
77’ φάουλ του Δελήμπαση θα διώξει ο Τσιλιμπαρης εντυπωσιακά.
78’ με σουτ από τα όρια της περιοχής ο Στ. Δελήμπασης πέτυχε το 0-2.
87’ σέντρα του Σουμπασάκη, ο Παπαδομανωλάκης με κεφαλιά-ψαράκι θα γράψει το 0-3.
89’ ο Σουμπασάκης θα κόψει στον Ξεπαπαδάκη, ο οποίος με πλασέ θα διαμορφώσει το τελικό 0-4.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αγαλιώτης, Κελαϊδής, Παπαδομιχελάκης.
ΤΑ ΓΚΟΛ: 16’ (Φ) Ερ. Ματαραγκάσι, 78’ (Σ) Στ. Δελήμπασης, 87’ (Κ) Μιχ. Παπαδομανωλάκης, 89’ (Σ) Ξεπαπαδάκης.
ΑΣΙΣΤ: 87’, 89’ Σουμπασάκης.
ΔΟΚΑΡΙΑ: 19’ Λάζος, 58’ Βλαχάκης.
ΚΟΚΚΙΝΗ: 75’ Μαγαράκης (2η κίτρινη).
Ε.Α.Π. (Κώστας Πολύχρονος): Τσιλιμπάρης, Καρδαράς (46’ Τσακάλη), Εμ. Παυλάκης, Μαγαράκης, Σκάρας (46’ Καλτσουνίδης), Στεφανάκης (63’ λ.τ. Ευαγ. Λαδιανός), Λίτσι, Κ. Παυλάκης, Δαμανάκης, Καζαμίας, Καλυβιανάκης (77’ Μπράχο).
ΔΟΞΑ ΠΛΑΤΑΝΕ (Νίκος Καραδάκης): Ανωμεριανάκης, Καφετζής (83’ Βαρδουνιώτης), Σούρσος, Λάζος, Μαγιάφας (46’ Γεωργούλης), Μιχαλέρης (46’ Βλαχάκης), Σουμπασάκης, Καψαλάκης, Ερ. Ματαραγκάσι (51’ Στ. Δελήμπασης), Ξεπαπαδάκης, Σπυριδάκης (68’ Μιχ. Παπαδομανωλάκης).