Με νίκη αποχαιρέτησε τη φετινή σεζόν η ανδρική ομάδα της Ε.Α.Π. καταλαμβάνοντας την 3η θέση στην Β’ Κατηγορία Ρεθύμνου με απολογισμό 31 βαθμούς, 10 νίκες, 1 ισοπαλία, 5 ήττες και τέρματα 58-34.
Η αυλαία στο φετινό πρωτάθλημα έπεσε για την ομάδα μας στο Γεράνι, επικρατώντας με 1-3 των Γερακιών σε παιχνίδι για την 6η αγωνιστική της Β’ Φάσης στην Β’ Κατηγορία Ρεθύμνου. Η αναμέτρηση ήταν πολύ όμορφη με 4 γκολ, ένα δοκάρι και αρκετές ευκαιρίες από δύο νεανικές ομάδες που οι ποδοσφαιριστές τους ξεδίπλωσαν για ακόμη μία φορά το ταλέντο τους στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς σκοπιμότητες και σεβόμενοι τον αντίπαλο και το ευ αγωνίζεσθαι. Ένα ακόμη γκολ στην φετινή χρονιά πρόσθεσε ο Ραφαήλ Αποστολάκης ολοκληρώνοντας με 23 γκολ, ενώ δίχτυα βρήκαν ακόμη οι Τσακάλη και Δ.Ε. Μανωλαλακάκης, ο οποίος είχε και ένα δοκάρι, ενώ το γκολ έψαξε και ο τερματοφύλακας μας Θοδωρής Τσιλιμπάρης, ο οποίος πέρασε σαν αλλαγή στο 65’ στην θέση του σέντερ φορ.

Μετά το τέλος του αγώνα η διοίκηση των Γερακιών πρόσφερε κέρασμα στην ομάδα μας και ευχαριστούμε θερμά την διοίκηση της για την άριστη φιλοξενία που μας παρείχε για ακόμη ένα παιχνίδι.

Φάσεις και Γκολ

19’ ο Ρ. Αποστολάκης κλέβει την μπάλα αλλά το πλασέ του σώζει ο Τσουπάκης.

24’ καλό σουτ του Λαδιανού μέσα από την περιοχή, θα διώξει με δυσκολία ο Μ. Τσουπάκης.

26’ όμορφα παίζουν το «1-2» οι Ασμαργιαννάκης-Δαμανάκης, σουτ του δεύτερου η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ.

36’ ο Σαρινάκης τροφοδοτεί τον Αποστολάκη, το πλασέ του οποίου θα φύγει ελάχιστα άουτ.

44’ σέντρα του Μανωλακάκη, το σουτ του Λαδιανού θα φύγει άουτ.

50’ ο Τσακάλη με κάθετη βγάζει σε θέση βολής τον Ρ. Αποστολάκη το στο του οποίου θα φύγει άουτ.

52’ καλό σουτ του Μανωλακάκη, η μπάλα θα βρει το δεξί δοκάρι του Μ. Τσουπάκη και θα φύγει άουτ.

53’ ο Μανωλακάκης τροφοδοτεί τον Ρ. Αποστολάκη και αυτός με σουτ ανοίγει το σκορ, 0-1.

58’ πολύ όμορφο σουτ του Τσακάλη από τα όρια της περιοχής, η μπάλα θα καταλήξει στην αριστερή γωνία του Μ. Τσουπάκη, κάνοντας το 0-2 για την ομάδα μας.

61’ κόρνερ του Μανωλακάκη, ο Αποστολάκης θα πιάσει την κεφαλιά αλλά ο Μ. Τσουπάκης με υπερένταση θα απομακρύνει την μπάλα.

72’ ο Ματθαιακάκης πασάρει στον Εμ. Δαμανάκη και αυτός με ψηλοκρεμαστό πλασέ θα μειώσει σε 1-2.

80’ ο Τσιλιμπάρης πασάρει στον Μανωλακάκη και αυτός με σουτ θα διαμορφώσει το τελικό 1-3.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Διονύσης, Αρμενατζόγλου, Ψωφάκης.

ΤΑ ΓΚΟΛ: 72’ (Σ) Εμ. Δαμανάκης – 53’ (Σ) Ρ. Αποστολάκης, 58’ (Σ) Τσακάλη, 80’ (Σ) Μανωλακάκης.

ΑΣΙΣΤ: 72’ Ματθαιακάκης – 53’ Δ.Ε. Μανωλακάκης, 80’ Τσιλιμπάρης.

ΔΟΚΑΡΙ: 52’ Δ.Ε. Μανωλακάκης.

ΓΕΡΑΚΙΑ ΓΕΡΑΝΙΟΥ (Κώστας Κλαψινός): Μ. Τσουπάκης, Μ. Βαμβακάς (70’ Πλουμπής), Καρδάρας, Ματθαιακάκης, Κ. Βαμβακάς, Χρυσανθίδης (70’ Μανιαδάκης), Νικηφόρος, Δ. Νικολακάκης, Εμ. Δαμανάκης, Αχ. Ασμαργιανάκης (56’ Εμ. Καπετανάκης), Ν. Κυμιωνής (70’ Α. Νικολακάκης).

Ε.Α.Π. (Κώστας Πολύχρονος): Αργ. Προβιάς, Ν.Κ. Σταυριδάκης (65’ Τσιλιμπάρης), Καζαμίας, Ρ. Αποστολάκης, Λαδιανός (65’ Εμ. Παυλάκης), Καλτσουνίδης (65’ Σκάρας), Σαρινάκης, Τσακάλη (65’ Κ. Παυλάκης), Τσαπόκου, Δ.Ε. Μανωλακάκης, Γεωργιουδάκης (65’ Λίτσι).