Πάλεψε παρά τις ελλείψεις αλλά δεν κατάφερε να επιστρέψει στην βάση της με ένα θετικό αποτέλεσμα η Ε.Α.Π. γνωρίζοντας την ήττα με 4-1 στον Φουρφουρά από τον Ψηλορείτη. Το τελικό σκορ αδικεί την ομάδα μας, η οποία στο α’ μέρος ήταν καλύτερη, πέτυχε ένα γκολ είχε ένα δοκάρι και μία σημαντική ευκαιρία με τον 15χρονο Μανώλη Τζουγανάκη.

Στην επανάληψη μίλησε η εμπειρία και η κλάση κάποιων ποδοσφαιριστών του Ψηλορείτη, η οποία εκμεταλλεύθηκαν 2 στιγμές αδράνειας της ομάδας μας για να αντρέψουν την κατάσταση (2-1) στο 69’. Η ομάδα μας δεν τα παράτησε, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Κόκκαλη για την ισοφάριση και σε δύο αντεπιθέσεις στο φινάλε (στο 85’ και στο 90’) δέχθηκε δύο ακόμη γκολ για να φτάσουμε στο τελικό 4-1.

Φάσεις και Γκολ

7’ ο Μάλτσι με καλοζυγισμένο σουτ μέσα από την περιοχή δεν θα αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Τασόπουλο, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα μας, 0-1.

17’ σέντρα-σουτ του Γεωργιουδάκη, η μπάλα θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι και θα καταλήξει άουτ.

33’ καλό σουτ του Τσελέπη από τα όρια της περιοχής, ο Τριποδιανός θα διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

43’ εξαιρετική ατομική ενέργεια και σουτ του Τζουγανάκη, ο Τασόπουλος θα διώξει, αλλά ο Μάλτσι έχει γλιστρήσει και δεν θα προλάβει να γίνει απειλητικός.

45’+ φάουλ του Πολύχρονου, κεφαλιά του Μαυρή θα μπλοκάρει ο Τασόπουλος.

53’ καλή εκτέλεση φάουλ του Ερ. Ματαραγκάσι η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ.

56’ ο Δ.Γ. Μανωλακάκης θα τροφοδοτήσει τον Καράμπαλη, ο οποίος με πλασέ θα ισοφαρίσει σε 1-1.

64’ ο Δ.Γ. Μανωλακάκης θα βρεθεί σε θέση τετ α τετ αλλά το πλασέ του θα μπλοκάρει ο Τριποδιανός.

69’ όμορφη ενέργεια του Καράμπαλη από αριστερά και την κατάλληλη στιγμή τροφοδοτεί τον Ερ. Ματαραγκάσι, ο οποίος με πλασέ γράφει το 2-1.

74’ καλή εκτέλεση φάουλ του Πολύχρονου, ο Κόκκαλης θα βρεθεί σε θέση βολής, αλλά την προβολή του θα μπλοκάρει ο Τασόπουλος.

75’ σέντρα του Μάλτσι, ο Κόκκαλης κατεβάζει την μπάλα, αλλά το πλασέ του και πάλι θα διώξει ο Τασόπουλος.

80’ ο Κρασονικολάκης θα σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι του Τριποδιανού.

85’ διώξιμο του Ποπτσή από την άμυνα του, ο Δ.Γ. Μανωλακάκης θα φύγει στην πλάτη της άμυνας μας και με ιδανικό πλασέ θα πετύχει το 3-1.

90’ ο Ερ. Ματαραγκάσι θα βρεθεί μέσα στην μικρή περιοχή και θα σκάψει την μπάλα για το 4-1.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κετεσίδης, Κελεσίδης, Χονδρογιάννης.

ΤΑ ΓΚΟΛ: 56’ (Σ) Καράμπαλης, 69’ (Σ), 90’ (Σ) Ερ. Ματαραγκάσι, 85’ (Σ) Δ.Γ. Μανωλακάκης – 7’ (Σ) Μάλτσι.

ΑΣΙΣΤ: 56’ Δ.Γ. Μανωλακάκης, 69’ Καράμπαλης, 85’ Ποπτσής.

ΔΟΚΑΡΙΑ: 80’ Κρασονικολάκης – 17’ Γεωργιουδάκης.

ΨΗΛΟΡΕΙΤΗΣ (Λυκούργος Τζαγκαράκης): Τασόπουλος, Γιγουρτσής, Κρασονικολάκης, Ποπτσής, Δ.Γ. Μανωλακάκης, Μοσχονάς, Μανωλιτσάκης, Τσελέπης, Ερ. Ματαραγκάσι, Καράμπαλης, Ζ. Κατσαντώνης.

Ε.Α.Π. (Φίλιππος Μουρτζανός): Τριποδιανός, Καραμπατζάκης, Τσαπόκου, Κόκκαλης, Μαυρής, Μάλτσι, Πολύχρονος, Λαδιανός, Γεωργιουδάκης, Εμ. Τζουγανάκης, Σταυριδάκης.